fbpx

Avrupa

Published on Mayıs 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Çekya ‘Ermeni Soykırımını Kınama Tasarısı’ kabul etti

Çekya Senato Başkan Yardımcısı Milan Stech tarafından sunulan tasarının kabulüne Türkiye tepki gösterdi.

Çekya Parlamentosu’nun Senato kanadında İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla bir tasarı kabul edildi. “Naziler tarafından insanlığa karşı işlenen suçlar ve Ermeni Soykırımı kınaması” isimli tasarının kabulüne Türkiye tepki gösterdi.

Çekya Senato Başkan Yardımcısı Milan Stech tarafından sunulan tasarının, İkinci Dünya Savaşı’nın 75’inci yıldönümüne adandığı ve her iki dünya savaşında insanlığa karşı işlenmiş suçlarla Ermeni Soykırımı’nı kınadığı açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise kararın “yok hükmünde” olduğu savunuldu.

“Bu karar, günlük çıkarlar peşinde koşarak tarihi masa başında yazmaya çalışanların beyhude çabalarından başka bir şey değildir.” denilen açıklama şöyle: 

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2015 tarihli kararının 173 ve 231’inci maddelerinde tespit ederek, 2017 yılında ikinci bir kararla yinelediği üzere, 1915 olaylarına tarihsel bir tartışmadan fazla anlam yüklenmesi mümkün değildir. Tarihsel bir konuyu siyasetin ve belli çevrelerin çıkarları doğrultusunda tanımlama çabaları kabul edilemez. Tarihi tek yanlı ele almak isteyenlerin, Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Nisan vesilesiyle Türkiye Ermenileri Patriği’ne gönderdikleri mektuptaki ortak acıları paylaşan anlayışını dikkate almalarını temenni ediyoruz. Çekya Meclisi’ni, Lozan Barış Antlaşması hükümlerine, uluslararası mahkeme kararlarına ve uluslararası hukukun tarihi ve güncel kaynaklarına saygı göstermeye davet ediyoruz.”

Açıklamada ayrıca, Türkiye açısından “yok hükmünde olan” kararın, günlük çıkarlar peşinde koşarak tarihi masa başında yazmaya çalışanların beyhude çabaları olduğu savunularak, “Dışişleri Bakanı Tomas Petricek’in bu kararın hükümetin tutumunu yansıtmadığını kaydettiğini not ediyoruz” denildi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑