fbpx

Türkiye

Published on Şubat 12th, 2020 | by Avrupa Forum 7

0

Bir ayda 112 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre; Ocak ayında en az 112 işçi yaşamını yitirdi.

Yaşamını yitiren 112 işçinin 94’ü ücretli (işçi ve memur), 18’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştuğunu belirten İSİG, hayatını kaybedenlerin 12’sinin kadın işçi olduğunu kaydetti. Kadın işçi cinayetlerinin tarım, tekstil, ticaret, büro, sağlık, konaklama ve genel işler iş kollarında gerçekleşti.

İş cinayetlerinde biri 14 yaş ve altında olmak üzere üç çocuk işçi can verdi. Raporda, çocuk işçi cinayetlerinin tarım ve gıda iş kollarında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Rapora göre, Ocak ayında yaşamını yitiren işçilerden 7’si mülteci; bunların 3’ü Suriyeli, 2’si Afganistanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i Türkmenistanlı.

Hayatını kaybeden işçilerin ikisinin sendikalı olduğu vurgulanan raporda, “Diğer yandan ölen başka sendikalı işçiler de olabilir. Ancak kâğıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansımız olmadığını da belirtelim. Bu durum özellikle kamu çalışanı/memur sendikaları açısından daha da tespit edemediğimiz bir husus” denildi.

İş cinayetleri en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, kimya, gıda, metal, madencilik, tekstil ve konaklama işkollarında gerçekleşirken iş cinayetlerinin nedenleri yüksekten düşme, ezilme/göçük, trafik/servis kazası, kalp krizi, intihar, şiddet, zehirlenme/boğulma ve patlama/yanma diye sıralandı.

Ocak ayında en fazla can kaybı 22 ölümle İstanbul’da; 7’şer ölümle İzmir ve Muğla’da; 5 ölümle Antalya’da; 4 ölümle Konya’da; 3’er ölümle Adana, Amasya, Aydın, Antep, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Samsun’da; 2’şer ölümle Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Malatya, Rize, Sakarya, Zonguldak ve Rusya’da; 1’er ölümle Adıyaman, Ağrı, Batman, Bolu, Çanakkale, Çorum, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Manisa, Mardin, Osmaniye, Sivas, Urfa, Tekirdağ, Tokat, Van, Bulgaristan ve Cezayir’de yaşandı. Kaynak: umutgazetesi16.org


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑