Banksy'den ABD’deki polis şiddetine ilişkin bir çalışma

Kültür Sanat

Published on Haziran 6th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

Banksy’den ABD’deki polis şiddetine ilişkin bir çalışma

Sokak sanatçısı Banksy, toplumsal olaylar karşısında yaptığı dikkat çekici çalışmalarla birçok kez gündeme gelmişti. Bu kez de ABD’de polisin uyguladığı vahşi işkence sonucu öldürülen George Floyd için düzenlenen eylemlere ilişkin yeni bir çalışmasını Instagram’da yayımladı.

Banksy’nin çalışmasında, siyah bir insan silüetinin yer aldığı portrenin üstündeki Amerikan bayrağının alt köşesinden anma için kullanılan mum ile tutuşturulduğu görülüyor.

Banksy yeni çalışmasını Instagram’da kaydırmalı paylaşıma eklediği bir not ile yayımladı. Sanatçı ilk başta sessiz kalarak siyahi Amerikalıların bu sorun hakkında söyleyeceklerini dinlemek istediğini, ancak daha sonra ‘bunun siyahların değil, kendisinin problemi olduğuna’ karar verdiğini belirterek, “Renkli insanlar sistem yüzünden başarısız oluyor. Beyaz sistem yüzünden” diye yazdı.

Bu durumu, arızalanan bir borunun alt katlarda yaşayan insanların dairelerini batırmasına benzeten Banksy, “Bu yanlış sistem onların yaşamına acı veriyor, ama (boruları) tamir etmek onların işi değil. Kimse onları üst dairelere sokmuyor” ifadelerini kullandı.

Banksy, bunların beyaz insanların sorunları olduğunu, aksi takdirde birilerinin yukarı çıkıp kapıyı kırmak zorunda kalacağını kaydetti.

Banksy kimdir?

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen bir sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır.

Gerilla artist olarak anılan sanatçı, çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor. Birleşik Krallık’taki eserlerinin yanı sıra Filistin’de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Banksy, aynı zamanda, ABD’nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi diziye, içinde kapitalizm eleştirisi barındıran bir giriş hazırlamıştı.

Türkiye ile ilgili olarak da, Ekim 2015’te, dönemin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlunu yolsuzluk iddiaları konusunda teşhir etmek için çizdiği çalışma ile gündeme gelmişti.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑