fbpx

Kadın

Published on Ekim 12th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Bangladeş’te tecavüze karşı kadınlardan tarihi protesto

Bqngladeş’te başkent Dakka ve diğer kentlerdeki protesto dalgası, geçen hafta sosyal medyada bir toplu tecavüz videosunun yayımlanmasından sonra başladı.

Bangladeş’in tarihinde cinsel şiddete karşı ilk kez bu kadar büyük çaplı ve uzun süreli protesto eylemlerinin düzenlendiği belirtiliyor.

Kadınların öncülüğündeki protestolarda “Tecavüzcüleri Asın”, “Tecavüzcülere Merhamet Göstermeyin” sloganları atıldı.

‘Parayı alamayınca toplu tecavüz videosunu yayımladılar’

2 Eylül’de güneydeki Noahali kentinde tecavüze uğrayan kadının ifadesine göre, saldırganlar kendisinden para istedi. Kadın bunu kabul etmeyince saldırganlar görüntüleri yayımladı.

Ülkede infial yaratan görüntülerin yayınlanmasından sonra sekiz kişi gözaltına alındı.

Bangladeş Adalet Bakanı Enisül Hak, BBC’ye yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdül Hamid’in, Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere tecavüz suçlarına müebbet hapis yerine idam cezası getiren bir kararname yayımlayacağını söyledi.

‘Hüküm giyme oranı yüzde 1’in altında’

170 milyon nüfuslu Bangladeş’te geçen yıl 5 bin 500 tecavüz rapor edildi. Fakat Tekbir Hüda adlı bir hukukçu, Al Jazeera’ya tecavüz suçlarından hüküm giyme oranının yüzde 1’in altında olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler’in 2013’te yayımladığı bir rapora göre kırsal kesimde tecavüz suçu işlediğini itiraf edenlerin yüzde 88’i, kentlerde ise yüzde 95’i hiçbir ceza almadı.

Dakka Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Sadeka Halim, mağdurların damgalandığını, saldırganlar tarafından tehdit edildiğini ve birçok zanlının siyasetçiler tarafından korunduğunu söyledi.

Al Jazeera’ya göre insan hakları kuruluşları, etkisiz yargılama süreçleri ve mağdurlara yönelik önyargı nedeniyle tecavüz ve diğer cinsel saldırı suçlarının çoğunlukla cezasız kaldığını ve “saldırganın değil, mağdurun suçlandığını” söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑