fbpx

Dünya

Published on Temmuz 16th, 2020 | by Avrupa Forum 12

0

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yeniden çatışma çıktı

Azerbaycan-Ermenistan sınırında bu sabah yeniden çatışma başladı. İki ülke karşılıklı birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında pazar günü başlayan çatışmalar, silahların bir günlüğüne susmasının ardından bugün yeniden başladı. Sınırdan silah sesleri yükselirken, ülkeler karşılıklı olarak birbirlerini suçladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermenistan’ın bu sabah Tovuz ilindeki Azeri mevzilerine saldırdığını, bazı köylerin büyük çaplı silahlar ve havan toplarıyla ateşe tutulduğunu duyurdu. Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Azeri tarafına benzer bir suçlama yöneltilerek “Bu, dün sağlanan ateşkeste ilk ciddi ihlaldi” denildi.

Daha önceki çatışmalarda Azeri tarafında 11 asker ve bir sivil, Ermeni tarafında da dört asker öldü.

Sivil yerleşimlere obüs

Armenews’ın geçtiği habere göre, Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Artsrun Karapeti Hovhanisyan, Azerbaycan’ın sivil bölgeleri, iki fabrika ve bir gaz boru hattının hedef aldığını ancak herhangi bir sivil kaybın yaşanmadığını belirtti. Ermenistan medyası tarafından yayınlanan görüntülerde de, Azerbaycan obüslerinin sivil yerleşim alanlarına düştüğü ve birçok evin zarar gördüğü görüldü.

Pazar gününden beri sınır hattındaki çatışmalarda 1’i general 11 Azerbaycan askeri yaşamını yitirdi. Ermenistan tarafında ise 2 askerin yaşamını yitirdiği belirtildi.

30 yıllık çatışmalı hal

Ermenistan ve Azerbaycan, 1990’lı yılların başından bu yana, Ermeni çoğunluklu Dağlık Karabağ bölgesinin kontrolü için çatışma halinde. Bu bölge, 1991 yılında Ermenistan’ın desteğiyle tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etti. Azerbaycan ile çıkan savaşta 30 bin dolayında kişi hayatını kaybetti ve bu savaş 1994’te ateşkesle sonuçlandı.

Kaynak:Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑