fbpx

Avusturya

Published on Eylül 5th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Avusturya’da yakalanan MİT ajanı suçunu itiraf etti

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Türk ırkçılarının başkent Viyana’daki saldırıları sonrası başlattıkları soruşturmada Türk istihbaratı MİT’in bir elemanını tespit ettiklerini Salı günü açıklamıştı.

Kimliği gizli tutulan ajana ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. ANF’nin araştırmasına göre şu anda Viyana’da cezaevinde tutuklu yargılanan Türk istihbaratının elemanı yakalanmadan önce Yukarı Avusturya Eyaleti’nde (Oberösterreich) yaşıyordu.

Daha önce Türkiye’ye bir gidişi sırasında İzmir’de yakalanan ve MİT’e çalışma sözü verdikten sonra serbest bırakılan bu kişinin Türk istihbaratı tarafından ajanlık faaliyetleri için yeniden Avusturya’ya gönderildiği öğrenildi. Kadın olduğu belirtilen bu ajan geçtiğimiz Haziran ayında Viyana’da AKP-MHP yanlısı Ülkücü grupların saldırıları sırasında profesyonel şekilde çekim yaparken polisin takibine takılmış ve ardından da gözaltına alınmıştı.

‘İSTİHBARAT AĞININ PARÇASIYIM’

Gözaltına alındığında cep telefonunda MİT’in merkeziyle yaptığı mesajlaşmaları tespit edilen söz konusu ajan, polis sorgusunda ise birçok itirafta bulundu.

MİT’e nasıl girdiğini baştan sona ayrıntılı olarak anlatan bu kişi, Erdoğan rejiminin Avrupa’da başta Kürtler olmak üzere muhalif kesimleri izleme amacıyla kurduğu istihbarat ağının bir parçası olduğunu belirtti. Zaten bakan Nehammer’in Salı günkü açıklamasında “Yakalanan kişiye ilişkin Almanya’yı da bilgilendirdik” şeklindeki ifadesi dikkat çekmişti.

Söz konusu ajanın ayrıca Avusturya’daki bazı Türkiyeli derneklerin içine de sızıp bilgi toplandığına dair şüpheler var. Çünkü son iki yılda Avusturya’dan Türkiye’ye gidip havaalanında gözaltına alınıp tutuklananların sayısında ciddi bir artış vardı. Hatta bazıları gözaltına alınırken Türk polisinin gizli çekilmiş bazı görüntüler göstererek “Senin Avusturya’da neler yaptığını biliyoruz” dediği öğrenildi.

Yakalanan ajanın Türkiye’deki gözaltılarla bağlantısı üzerinde duran Avusturya polisinin incelemesi ise sürüyor. Bu arada ajanın polise yaptığı itirafların ardından serbest bırakılması için başvuruda bulunduğu öğrenildi. Ancak Avusturya yargısı henüz bir yanıt vermiş değil. Ankara-Viyana hattında krize dönüşen ajanın nasıl olacağı merak ediliyor. Ajanın Erdoğan rejimiyle yapılacak pazarlıklar sonucunda serbest bırakılıp dosyanın kapatılma ihtimali var.

Kaynak: ANF

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑