fbpx

Avusturya

Published on Şubat 29th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Avusturya’da 3 bin emekçi 35 saatlik iş haftası için alanlarda

Avusturya’da bakım ve sosyal hizmetler alanında çalışan emekçiler uyarı grevlerinin 2. gününde de sokağa çıktı: ‘Çalışma süresi kısaltılsın, iş yükü azaltılsın.’

Avusturya’da özel sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışan çoğu kadın 3 bin emekçi, toplu sözleşme görüşmelerinde ilerleme sağlanamaması üzerine iki günlük uyarı grevinde.

Eylemlerine dün başlayan emekçiler bugün de “Ya paranı ya canını”, “biz çoğuz” gibi slogan, pankart ve dövizlerin yanı sıra kendilerinin yaptığı “tükenmişlik canavarı”nı taşıyarak Parater Meydanında toplanıp Sosyal Hizmetler Bakanlığına yürüdüler. Kürsüde, işverenlerin çalışanların taleplerini dikkate almamasına tepki vardı.

2 gündür süren grev ve mitinge 22 özel sağlık ve sosyal hizmet şirketinde çalışan yaklaşık 3 bin emekçi katıldı. Avusturya’da bu sektörde çalışan 125 bin kişi var.

İşçilerin üyesi olduğu VİDA Sendikası en önemli taleplerinin haftalık çalışma süresinin 35 saat ile sınırlandırılması olduğunun altını çizerken diğer taleplerini de şöyle sıraladı: “İş yükünün azaltılması için daha fazla istihdam yaratılması, ücretlerin arttırılması, taşeron işçiler yerine kalıcı işçi alınması.” 

Kaynak: Ekmek ve Gül

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑