fbpx

Avusturya

Published on Eylül 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Avusturya Uyum Bakanı Raab: Erdoğan’ın kolu Viyana’daki camilere uzanıyor

Viyana savcılığı bir kişi hakkında milliyetçi Türk ve dinci örgütleri, Kürtlere ve sol örgütlere karşı kışkırtmak, ajan provokatör faaliyetlerde bulunmaktan dolayı soruşturma başlattı.

Avusturya Emniyet Genel Müdürü Franz Ruf, basın bilgilendirme toplantısında; kimlik bilgileri gizlenen kişinin, tutuklu bulunduğu ceza evinden tahliye edilerek Avusturya’ya ajanlık faaliyetleri için gönderildiğini tespit ettiklerini belirtti.

Basın toplantısında açıklama yapan Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab ise “Erdoğan’ın kolu buradaki camiler ve dernekler üzerinden Viyana’ya kadar uzanmıştır. Türk devletinin amacı buradaki Türkiyeliler arasında bölünme yaratıp birbirine kışkırtmaktır.

Bu ilişki göçmenlerin uyumu açısından zehirli bir durumdur” dedi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer ise yaptığı açıklamada; konuyla ilgili ilk adım olarak Almanya İç İşleri Bakanı Horst Seehofer’i bilgilendirdiklerini ve Türk Devleti’nin bu faaliyetlerine karşı tüm Avrupa Devletleri’nin ortak hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Nehammer, bu ana kadar elde ettikleri bilgilerin, buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu da sözlerine ekledi.

Avusturya’da ajanlık soruşturması Türk faşist grupların geçtiğimiz Haziran ayında önce Viyana’da Avrupa Kadın Platformu’nun gerçekleştirdiği eyleme, daha sonra da Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne (VTİD) ve DİDF’e saldırılmasının profesyonel kişiler tarafından yönlendirildiğinin tespit edilmesi ile gündeme gelmişti

Abidin Çetin / Zürich

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑