fbpx

İnsan Hakları

Published on Eylül 4th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Avukat Aytaç Ünsal ölüm orucunu sonlandırdı

Avukat Aytaç Ünsal, adil yargılanma talebi ile başlatmış olduğu ölüm orucunu sonlandırıp bağımsız hekimlerce yapılacak bir tedaviyi kabul etti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 213 gündür ölüm orucunda olan tutuklu avukat Aytaç Ünsal’ın cezasının infazının durdurulmasına ve tahliyesine karar vermişti. Dün tahliye edilerek ambulansla evine götürülmüştü.  Avukat Aytaç Ünsal, ölüm orucunu sonlandırıp bağımsız hekimlerce yapılacak bir tedaviyi kabul etti.

Ünsal, Yargıtay 16. Ceza Dairesince aslında 1 Eylül 2020’de tahliye edildi. Ancak karar 3 gün bekletilerek 3 Eylül 2020’de İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi ve dün akşam uygulanarak Ünsal tutulduğu hastaneden çıkabildi.

Bu kararla birlikte, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, 20 avukatın yargılandığı ve 18 avukatın 159 yıldan fazla ceza aldığı dosyayla ilgili kararını da onadığı anlaşıldı. Çünkü Ünsal’ın tahliyesiyle ilgili kararda, dosyayla ilgili karar verildiği ifade edildi. Aksi halde Yargıtay’ın dosya numarasını vermesi gerekirken, savcılığa iletilen yazıda karar numarası yer aldı.

Aytaç Ünsal’ın annesi ve avukatı olan Nermin Ünsal da yaptığı açıklamada, bu ifadeden dosyanın onandığının anlaşıldığını söyledi. Ancak karar henüz UYAP’a düşmedi.

Halkın Hukuk Bürosu, Yargıtay 16. Daire’nin tahliye kararının ardından Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde taburcu edilen avukat Aytaç Ünsal’ın ölüm orucu eylemini bıraktığını İstanbul Çağlayan’daki büro binalarının önünde yaptıkları açıklamayla duyurdu. HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Ali Kenanoğlu, HDP İstanbul İl Örgütü Eş Başkanı Elif Bulut, CHP Milletvekili Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve çok sayıda yurttaş açıklamaya katıldı.

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel de Aytaç Ünsal’ın tedaviyi kabul ettiğini açıkladı:

Açıklamada ilk olarak söz alan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “Maalesef Ebru’yu yaşatamadık. Çok geç geldi tahliye kararı. Hastanede konuştuklarımızı Ünsal’a anımsattık. Ebru’nun mücadelesini sürdürebilmek için hayatta olması gerektiğini söyledik. Mücadeleyi yükseltmek için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini söyledik. Herkesin önünde her yurttaşın adil yargılaması için söz veriyoruz. Bu mücadele varlık mücadelesidir. İnsan olma mücadelemizin bir parçasıdır. Aytaç ile konuştuk artık duruşma salonlarında birlikte mücadele etmemiz gerektiğini söyledik. Bu talebimizi kabul etti ve an itibarıyla ölüm orucunu bıraktı” dedi. 

Sağkan’dan ‘usulsüzlük’ tepkisi

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, dosyadaki usulsüzlük ve hak ihlallerine dikkati çekerek, “Bu dosya özelinde yaşananları hepimiz biliyoruz. Adli Tıp Kurumu’na rağmen tahliye edilmemeleri, adil yargılanmamalarına ağır bir halka eklenmişti. Bu ağır halka sonucunu Timtik’in kaybederek hep beraber gördük. Aytaç ile ilgili tahliye kararı verildi. Bu karar sadece ve sadece bir hafta önce verilseydi bugün Ebru Timtik’i de yaşatabilecektik” dedi.

HDP’li Kaya: Adaletsizliğe karşı mücadele 

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Aytaç’ın tahliye kararını hem hüzün hem de mutlulukla karşılaştığını söyledi: “Bu hepimizi için yaşama tutunma ve yaşayarak direnme, direnerek halkın hakkını sahip çıkma arayışıdır. Aytaç’ın da aramıza olması umudumuzu bir kez daha tazeledi. Bugüne kadar ki süreçte vekil grupları olarak baştan beri yaşama dair karar vermesi, yaşayarak direnmesi noktasındaki talepleri iletiyorduk. Bugün de bizzat bunları Aytaç’a söyleyebilme ve milyonlarca insanımızın, halkımızın talebini kendisine iletme imkanı oldu. Bu eylem adaletsizliğe karşı verilen bir mücadeledir. Aytaç’la birlikte yaşayarak direnişimize devam edeceğiz” dedi.

Şeker: Adil yargılanma güvencesi verildi 

CHP Milletvekili Ali Şeker, daha önce ölüm orucunda vefat edenleri hatırlatarak, “Bütün girişimlerimiz karşısında sağır gibi hiçbir şey yapmadan beklediler. Adli tatil öncesi verilmesi gereken karar, bir hafta önce verilmiş olsaydı Ebru bugün yaşıyor olacaktı. Burada Aytaç, Ebru’ya karşı da sorumlu. 83 milyon insanın adil yargılanma güvencesiyle Aytaç’ın eylemini sonlandırmasını istedik. Bu konuda bir sorumluluk alındığında eylemini sonlandıracağını söyledi. Hoş geldin Aytaç diyoruz” dedi.

Tanrıkulu: Toplumun talebi yaşamasıydı 

Ünsal ile görüştüğünü söyleyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Toplumun talebini illettik kendisine. Toplumun talebi Aytaç’ın yaşamasıdır. Kendisine adil yargılanmanın güvencesi olacağımızı illettik. Kendisi de bunu kabul ederek, ölüm orucunu sonlandıracağını illetti” diye konuştu.

Baş: Zafere taşıyacağız

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Ünsal’ın çağrısının bütün Türkiye halklarına olduğuna dikkat çekti: “Türkiye öyle bir ülke haline gelmiştir ki; en temel insani haklarımız için bile kararlı bir mücadele vermemiz gereken bir yer haline geldi. Bu mücadele bugün itibarıyla tüm Türkiye halklarına ve bu işe aracılık ettiğimiz için bizim omuzlarımıza yüklenmiş durumda. Umuyorum ki bu mücadeleyi hep birlikte zafere taşıyacağız.”

Şık: Hepimize tutulan bir ayna

İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık ise, “Avukat Ebru Timtik ‘adil yargılama’ talebi gasp edildiği için bu hakkını talep ettiği için kendisini aç bırakarak öldü. Bunu hiç kimse aklında çıkarmamalı. Bu aynı zamanda bize ve ülkenin bütün yurttaşlarına tutulan bir ayna. Ve herkes o aynaya baktığında nerede durduğunun kararını versin” dedi.

TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, açlık grevi eylemlerinde bağımsız hekimlerin önemine vurgu yaptı. İstanbul Tabipler Odası’nın görevlendirilmesi ve Ünsal’ın onay vermesiyle kendisini muayene ettiğini söyleyen Fincancı, “Aytaç 4 hafta içinde 6 kilogram kaybetmiş. 1.83 boyunda bir insanın beden kitle endeksi yüzde 15’e inmiş ki bu risk düzeyidir. Bağımsız bir heyet tarafından tekrar muayene edilecek” dedi.

Ünsal: Mücadelemizi büyütelim

Son olarak ölüm orucunda yaşımını yitiren avukat Ebru Timtik ve Mustafa Koçak’ın aileleri söz aldı. HBB’nin açıklamasının okunmasının ardından da Ünsal, Gaziosmanpaşa’da bulunan Özel Başarı Hastanesine kaldırıldı. Ünsal, sedyeyle ambulansa taşınırken, “Teslim olmayacağız. Ebru Timtik şu an benimle. Bu mücadele hepimizin, mücadelemizi büyütelim. Mutlaka biz kazanacağız. Hepinizi çok seviyorum. Devrimci avukatlar teslim alınamaz” mesajı verdi. 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑