fbpx

Yazarlar

Published on Ağustos 9th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Arkadaş, Hitler aslında ne iyi yapmış! – Sinan Öztürk

Zaman zaman çevremizdeki insanlarla muhabbetlerde, Yahudilere ve gene kendileri gibi yabancılara yönelik “Arkadaş bu Hitler zamanında aslında çok iyi yapmış!” gibi, sözde bugün Almanya’da sayıları gittikçe artan yabancılar, en başta da Ortadoğululara karşı bir tepki geliştirirken, bir yandan da İsrail’in siyonist politikasına karşı bir cevapmış gibi görünen bu hastalıklı kafaya bir kez daha olsun Yahudilerin nelerle karşıklaştıklarını anlatmak istedim.

Bunları da geçtim. Son yıllarda özellikle Ortadoğu’dan gelen ve zaman zaman birlikte çalıştığım özellikle müslüman sığınmacılarda da yukardakine benzer cümlelerle çok karşılaştım. Hatta yaşını başını almış, memleketindeyken öğretmen olarak çalışan bir Suriyeli öğrencimin, buradaki Suriyelilerden rahatsızlığını dile getirirken, hepsinin sınırdışı edilmesi gerektiğini, hatta Hitler’in yaptığı gibi köklerinin kazınması gerektiğini söylerken ki kendine göre haklılığındaki “saçma”lığa karşı bir ses olsun diye bu yazıyı kaleme aldım.

Hitler’in 1933 yılında iktidara gelmesiyle birlikte başta Yahudiler olmak üzere bütün azınlıklara karşı bir “kökünü kazıma, neslini tüketme, soykırım” (Ausrottung) operasyonu adım adım hayata geçirilmiştir.

1933 yılı itibariyle Yahudiler sistematik olarak ayrımcılığa (Diskrimination) tabii tutuldular. Bu ayrımcılık, çıkarılan çok sayıda yasayla da hukuka uyduruldu.

Bunlardan bazıları ve sonuçları şunlardır:

Yahudiler avukatlık bürosu açamazlar. Yahudi memurlar işten çıkarıldı. Yahudi doktorlar hastahenede hasta tedavi edemezler. (1933)

Yahudi tıp öğrencileri artık sınavlara giremezler. Yahudi eczacılar artık sınava giremezler. (1934)

Yahudi gazeteleri açıktan satılamazlar. Yahudiler seçimlere katılamazlar. (1935)

Yahudiler büyük baş hayvan satamazlar. Yahudiler avcı olamazlar. Yahudiler noter olamazlar. Yahudiler doktora yazamazlar. (1937)

Yahudiler resmi bürolara giremezler. Yahudiler kura gidemezler. Yahudi doktorlara çalışma yasağı. Yahudi isimleri olan caddelerin isimleri değiştirildi. Yahudi avukatlara çalışma yasağı. Yahudiler pasaportlarını geri vermek zorundadırlar. Yahudiler silah sahibi olamazlar. Yahudiler sinema, konser ve tiyaro gibi yerlere giremezler. Yahudi çocuklara okula gidemez. Yahudiler ehliyetlerini geri vermek zorundadırlar. Jahudiler üniversiteye gidemez. (1938)

Bütün Yahudiler aynı ismi taşımak zorundalar. (Erkekler İsrael, kadınlar Sara). Yahudiler radyo bulunduramazlar. (1939)

Yahudiler otobüs ve tramvay kullanamazlar. Bütün Yahudiler elbiseleri üzerinde sarı yıldız taşımak zorundadırlar. Bütün Yahudiler evlerini değiştirmek için izin almalıdırlar. Yahudiler telefon kulübesinden telefon açamazlar. (1941)

Hitler, daha 1923 yılnda yazdığı kitabı “Kavgam” da (Mein Kampf) Almanya’daki bütün Yahudilerin kökünün kazınması gerektiğini yazıyordu. Naziler 9 Kasım 1938 tarihinde “Reichspogromnacht” (Kristal Gece) organizasyonuyla sinagogları, Yahudi iş yerlerini yaktılar. Bu andan itibaren binlerce Yahudi yeni kurulmuş olan “Toplama/Temerküz Kampları”na (Konzentrationslager) götürüldü. Almanya’daki toplam Yahudi nüfusunun yarısından fazlası savaş başlamadan Almanya’yı terk etti.

İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda Almanya doğudaki birçok yeri fethetmişti. Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Beyaz Rusya ve Ukrayna işgal edildi. Aynı şekilde Moskova, Leningrad ve Wolga’ya kadar Ruslara ait birçok bölge de işgal edildi. Bu alanlardaki Yahudiler de tekrar Almanya’nın eline tutsak olarak geçti. 20 Ocak 1942 tarihindeki Wannsee Konferansı’nda (Berlin’e yakın bir yer) bütün Yahudilerin yok edilme kararı alınmıştır. Buna takiben çevrelerindeki 146 ayrı küçük kamptan oluşan merkezi 22 Toplama kampı kuruldu. Polonya’daki kamplarda gaz odaları ve fırınlar (Krematoryum) yapıldı. Bu toplama kamplarında milyonlarca Yahudi yakıldı ve katledildi. Diğerleriyse Beyaz Rusya ve Ukrayna’da öldürüldü.

1945 yılına kadar altı milyon Yahudi ve bir milyon da muhalif ya da diğer azınlıklara mensup insan öldürüldü.

Bu yazdıklarım bu korkunç dönemin ve akabinde savaşın sadece Yahudileri kapsayan bölümüdür. Dünya tarihinin en acımasız, en vahşi ve karanlık bu dönemi çok uzağımızda değildir. Nedeni ne olursa olsun, bu döneme atfedilen her övgü aslında insanlığa tekrar tekrar sıkılmış bir kurşun gibidir. O yüzden bu bakış açısı görüldüğü yerde mahküm edilmelidir.

9 Ağustos 2020

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑