fbpx

Almanya

Published on Haziran 29th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Almanya’da Bavyera eyaleti herkese koronavirüs testi yapmaya hazırlanıyor!

Almanya’da Bavyera eyaleti vatandaşlara hastalık semptomu taşısın ya da taşımasın koronavirüs testi yapmaya hazırlanıyor. PCR testleri sağlık sigortaları tarafından değil, eyalet bütçesinden karşılanacak.

Söder, testler sayesinde vatandaşlarda oluşacak güvenlik duygusunun ekonomik canlanma açısından da olumlu olacağını belirtti. Bavyera’da herkese yapılacak PCR testleri sağlık sigortaları tarafından değil, eyalet bütçesinden karşılanacak.

“Ülke çapında strateji şart”

Almanya’da Hamburg ve Saksonya-Anhalt eyaletleri Bavyera’nın attığı bu adımı izlemeyeceklerini açıkladı. Hamburg Eyalet Parlamentosu Sözcüsü Almanya’da salgınla mücadeleden sorumlu Robert Koch Enstitütüsü’nün hedefsiz koronavirüs testlerini anlamlı görmediğine dikkat çekti.

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkanı Thomast Kutschaty de “Ulusal düzeyde bir test stratejisine ihtiyacımız var. Eyalet hükümetinin korona siyasetinde kör uçuş yapmasının aksine bu daha sorumlu bir davranış olur” diye konuştu.

Berlin’de yuva çalışanlarına test

Berlin’de de Pazartesi gününden itibaren çocuk yuvalarında çalışanlar semptom göstermeksizin koronavirüs testi yaptırabilecekler. Berlin’e hükümet eden Belediye Başkanı Michael Müller Tagesspiegel’e yaptığı açıklamada temmuzun ikinci yarısında bu uygulamanın tüm okul çalışanlarına genişletileceğini belirtti. Müller vatandaşlara fazla test olanağı sunulmasının doğru bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Alman Hastaları Koruma Vakfı Bavyera hükümetinin yaygın test kararını olumlu karşıladıklarını duyurdu. Vakıf Başkanı Eugen Brysch dpa’ya yaptığı açıklamada “Önleyici testlerle tehlikeli durumları tespit etmek imkanına sahibiz” denildi. Brysch testlerin sosyal mesafe kurallarının ve maskenin ise yerini alamayacağını ifade etti.

Almanya’da Robert Koch Enstitüsü’nün verdiği rakamlara göre Pazar günü itibarı ile koronavirüs vaka sayısı 193 bin 499. Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin 957.

Kaynak:Deutsche Welle Türkçe

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑