fbpx

Almanya

Published on Ağustos 28th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Almanya etkinlikleri yasaklamaya, Fransa maske zorunluluğuna hazırlanıyor

Vaka sayılarının artması üzerine iki ülkede de yeni tedbirler alınıyor.

Fransa’da ‘kırmızı bölgeler’ arasında yer alan Paris’te maske takmak zorunlu hale gelecek. Vaka sayılarının arttığı Almanya’da da  geniş katılımlı etkinliklerin de yıl sonuna kadar yasaklanması bekleniyor.

Fransa Başbakanı Jean Castex, halihazırda “kırmızı bölgeler” arasında sayılan Paris’te maske takmanın zorunlu hale geleceğini söyledi. Şehrin bazı bölgelerinde ve caddelerinde uygulanan maske takma kuralı, tüm şehir için geçerli olacak.

Bu hafta ülkenin güneyindeki Marsilya’da da maske takma zorunluluğu getirilmişti. Şehirde, okula giden öğrencilere ve devlet yardımı alanlara 500 bin ücretsiz maske dağıtılacak.

Sağlık Bakanı Olivier Veran da Eylül ayında koronavirüs testlerinin haftada 1 milyona ulaşacağı sözünü verdi. Böylece sağlık çalışanlarının gerekli gördüğü kişilerin yanı sıra testi yaptırmak isteyenler de yaptırabilecek.

Maske takmamak 50 Euro

Almanya’da da vaka sayıları artışta. Bu sebeple hükümet, özel partilerin en fazla 25 kişiyle sınırlandırılmasını planlıyor. Ekim ayı sonuna kadar yasaklanan geniş katılımlı etkinliklerin de yıl sonuna kadar yasaklanacağı belirtiliyor.

Alman basınına göre maske takmanın zorunlu olduğu bölgelerde kurala uymayanlara da 50 Euro’luk bir ceza uygulanacak. Vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde bu kurallar için istisnalar olabilecek.

Maske takmamanın cezası her eyalette değişiyor. Örneğin Hamburg’da ceza 40 Euro. Merkel, 16 eyalet lideriyle bugün yapacağı toplantıda 50 Euro’luk cezayı ülke çapında uygulamayı görüşecek.

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑