fbpx

Alevilik

Published on Eylül 30th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Alevi Kadınlardan Gülfer Akkaya için özgürlük çağrısı

Geçtiğimiz günlerde Ankara merkezli HDP operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan ve 5 gündür hala gözaltında tutulan Gülfer Akkaya için Alevi kadınlardan “derhal serbest bırakın” çağrısı geldi.

17+ Alevi Kadınlar grubu Alevilik inancı ve özellikle de Alevi Kadınları durumu üzerine araştırmalar, çalışmalar yapan Gülfer Akkaya’nın isnat edilen suçlamaya ilişkin daha önceden ifade verdiğini ve beraat etiğini belirtti.

Demokrasi, eşitlik, özgürlük talebi olan pek çok insanın HDP çatısı altında faaliyet yürüttüğü belirtilen açıklamada, Gülfer Akkaya’nın da kadın ve Alevi kimliğiyle bu çatıda çalışmalara katıldığının altı çizilerek, Akkaya’nın kadınlar ve Aleviler için dile getirdiği taleplerin hala geçerli olduğu vurgulandı.

Bugüne kadar Alevilik alanında 4 kitap yayımlayan (Sır içinde Sır Olanlar, Alevi Kadınlar – Yol Kadındır – Alevi Kadınlar: Vardık, varız, var olacağız – Yol Kurucusu Kadıncık Ana) araştırmacı yazar Akkaya’nın kadınları güçlendirme mücadelesinin mesnetsiz iddialarla kriminalize edilemeyeceği vurgulanan açıklamada Gülfer Akkaya’nın derhal serbest bırakılması istendi.

Alevi kadınlara çağrı

 #GülferCanaÖzgürlük etiketiyle bir çalışma başlattıklarını belirten 17+ Alevi Kadınlar grubu  “Bütün canları, özellikle Alevi kadınları, demokrasi, eşitlik, özgürlük savunucularını aklını, emeğini, birikimlerini Alevi kadınların güçlenmesi için YOL’a katan Gülfer Akkaya canımız sahiplenmeye ve serbest bırakılması için çağrıda bulunmaya davet ediyoruz: #GülferCanaÖzgürlük #TümGözaltılarSerbestBırakılsın” dedi. Çağrıda Gülfer Akkaya’nın yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği yüzlerce panelde binlerce Alevi kadınla buluştuğuna dikkat çekilerek, Alevi kadınlar özel olarak Gülfer Akkaya’yı sahiplenmeye çağrıldı. Açıklamayla birlikte bir görsel de paylaşan grup, herkesi Gülfer’le birlikte çekindiği ya da Gülfer’in bir fotoğrafını da paylaşıma eklemesi istendi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Gülfer Akkaya İçin Özgürlük Çağrısı

25 Eylül’de Ankara merkezli HDP operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan ve hala gözaltında tutulan Gülfer Akkaya için onun yol arkadaşları olarak #GülferCanaÖzgürlük diyoruz. Alevilik üzerine araştırmalar, çalışmalar yapan Gülfer Akkaya, kendisine isnat edilen suçlamaya ilişkin daha önceden ifade verdi ve beraat etti! Şimdi aynı konuya ilişkin (6-8 Ekim Kobane protestoları) yeni bir dava açarak ikinci kez yargılanmak isteniyor.

17+ Alevi Kadınlar grubu olarak Alevilik inancı ve inancın içerisindeki kadıncıl ögeler üzerine çalışan, pratikte de Alevi kadınların bir olması, güçlenmesi için çabalayan bir oluşumuz. Gülfer’in oluşumumuzun ortaya çıkmasında fikri ve emeği büyük; feminist mücadeledeki deneyimlerini Alevi kadınları anlamak ve güçlendirmek için kullanarak ilk feminist Alevi örgütlenmesinin kurulmasında öncülük etti.

Kadıncıl bir inanç olan Aleviliğin erkekleştirilmesini engellemek için hem pratik ve örgütsel hem de teorik alanda kurucu, yol açıcı bir üretkenlik içerisinde oldu hep. Bugüne kadar Alevilik alanında “Sır İçinde Sır Olanlar, Alevi Kadınlar”, “Yol Kadındır”, “Alevi Kadınlar: Vardık, varız, var olacağız”, “Yol Kurucusu Kadıncık Ana” adlı dört kitap yayımladı. Yazdıklarının itapta kalmaması ve Alevi kadınların hayatlarına girebilmesi için Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta sayısız panelde, söyleşide binlerce Alevi kadın ile buluştu, tanıştı, yoldaş oldu. Bu bağlamda özellikle Alevi kadınların Gülfer’in yanında olmasını önemsiyoruz. Kadınlar onunla çekildikleri fotoğrafları paylaşsınlar ki yüzlerimizdeki gülümsemenin, güvenin birliğimizin simgesi olduğunu anlatalım. Çünkü Gülfer’in kadınları güçlendirme mücadelesi mesnetsiz iddialarla kriminalize edilemeye çalışılıyor; Gülfer’in emeğinden, zekasından ve mücadelesinden korkuyorlar! Onun kadınların evrensel kurtuluş perspektifi olan feminizm yerel ve tarihsel olanla buluşturabilmesinden rahatsız oluyorlar.

Demokrasi, eşitlik, özgürlük talebi ile HDP çatısı altında faaliyet yürütmeyi seçen pek çok insan gibi Gülfer de kadın ve Alevi kimlikleri ile bu çatı altında çalışmış, onların hak ve taleplerini gündeme getirmiş, kazanımlar sağlamıştır. Bu bağlamda #GülferCanaÖzgürlük talep ediyoruz ve aynı şekilde demokratik alanda mücadelesini sürdürmek isteyen #TümGözaltılarSerbestBırakılsın diyoruz.

Bütün canlara, özellikle Alevi kadınlara, demokrasi, eşitlik, özgürlük savunucularına çağrımızdır:

Aklını, emeğini, birikimlerini Alevi kadınların güçlenmesi için YOL’a katan Gülfer Akkaya canımız sahiplenmeye ve onun serbest bırakılması için çağrıda bulunmaya davet ediyoruz! Gülfer hayatı boyunca kadın mücadelesini bırakmadı, biz de onu bırakmayacağız.

#GülferCanaÖzgürlük #TümGözaltılarSerbestBırakılsın

17+ Alevi Kadınlar

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑