fbpx

Türkiye

Published on Ağustos 4th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

AKP: İstanbul Sözleşmesinin görüşüleceği MYK toplantısı ertelendi

İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğinin 5 Ağustos’ta yapılması planlanan AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında gündeme alınması bekleniyordu. Bu MYK toplantının ertelendiği duyuruldu ama hangi tarihe ertelendiği belirtilmedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu hafta Ankara’da olmadığı için MYK ile aynı gün yapılacak il başkanları toplantısının 13 Ağustos’a ertelendiği öğrenildi.

Kadın örgütleri, AKP MYK’nin yapılacağı gün eylemlerle tepkilerini yükselteceklerini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı Kadın ve Demokrasi Derneği’nden de (KADEM) İstanbul Sözleşmesi’ne destek açıklaması gelmişti.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Canan Kalsın’ın “Bu kadar suç ve suçlunun olduğu bir yerde her şeyin suçlusu bir sözleşmeymiş gibi algılamak ve algılatmak hangi oyunun/algının ürünü” eleştirisinin ardından KEFEK’te komisyon başkanlığı görevi değiştirilmişti. Kalsın, önceki gün de “Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor” açıklaması yapmıştı.

Kaynak: Gazete Duvar

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑