fbpx

Almanya

Published on Ağustos 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Aile birleşimine pandemi darbesi

Korona virüs salgını aile birleşimini de zora soktu. Salgın döneminde Almanya’daki aile üyelerinin yanına yerleşim için verilen aile birleşimi vizelerinde rekor düşüş yaşandı.

‘nın açıkladığı rakamlara göre, aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gelmek için yapılan başvuruların kabul oranı pandemi döneminde neredeyse durma noktasına geldi.

Bu yılın Mart-Haziran döneminde Almanya’nın yabancı temsilciliklerinde yalnızca 2 bin 753 aile birleşimi vizesi verildi. 2016-2019 yıllarında bir yıl içerisinde verilen vizelerin sayısıysa 100 binden fazlaydı. Bu yılların ilk üç aylık dönemlerinde verilen aile birleşimi vizelerinin sayısı da 21 bin 725 düzeyindeydi.

Kısıtlı hizmet veriliyor”

Dışişleri Bakanlığı, dpa’nın konuyla ilgili sorusuna, “Menşe ülkelerdeki seyahat kısıtlamaları, uçuş yasakları, salgın dolayısıyla kamusal alanlardaki sınırlandırmalar nedeniyle, Almanya’nın yurt dışı temsilciliklerinde pasaport ve vize işlemleri salgının başlangıcından bu yana kısıtlı ve acil durum hizmeti şeklinde veriliyor” yanıtını verdi.

Alman vatandaşları ve Almanya’da ikamet izni bulunan AB dışındaki ülkelerin vatandaşları yakınlarını birlikte yaşamak için Almanya’ya aldırabiliyor. Alman vatandaşları ile Almanya’da ikamet hakkına sahip yabancıların, bu hakka sahip olmayan yurtdışındaki eşleri, reşit olmayan çocukları ve gençlerin yanı sıra, Almanya’da yaşayan çocuklar da yurtdışındaki ebeveynlerinin Almanya’da yaşayabilmesi için aile birleşimi vizesine başvurabiliyor.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu AB ülkeleri, Mart ayı ortasından itibaren, en çok da AB dışındaki ülkelerden girişleri yasaklamıştı. Temmuz ayı başından itibaren bazı ülkelere yönelik kısıtlamalar gevşetildi. Sınırlamaların kaldırılmasındaki en büyük etken olarak menşe ülkelerdeki korona virüs salgınının durumu gösteriliyor.

Eş, çocuk ve yakın aile bireylerinin aile birleşimi yoluyla Almanya’ya getirilmesine yeniden izin verilmeye başlandı. Eş ve aile yakınlarına kısa süreli ziyaretler için de yine vize yolu açıldı.

Bu kapsamda Türkiye’den de aile birleşimi yoluyla Almanya’ya geleceklere, gerekli koşullar sağlandığı takdirde, Temmuz ayı başından itibaren izin veriliyor.

Aile birleşimi için Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinde kaç vize verildiği konusunda herhangi bir veri paylaşılmış değil.

Aşk turizm değildir!”

Farklı ülkelerde yaşayan ve evli olmayan çiftler ise salgın nedeniyle aylardır bir araya gelmekte güçlük çekiyor. Çiftler mağduriyetlerini sosyal medyada #loveisnottourism (aşk turizm değildir) etiketiyle bir kampanya yürüterek dile getirmeye çalışıyor.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, evli olmayan çiftlerin bir araya gelebilmesi için AB’ye girişlerinin kolaylaştırılması konusunda destek vereceğini ve bu konuda AB Komisyonu içinde de girişimde bulunacağını söyledi. Seehofer ancak bunun AB çapında alınması gereken bir karar olduğuna dikkat çekerek bu konudaki yetkinin AB Komisyonu’nda olduğunu hatırattı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑