fbpx

ABD

Published on Eylül 24th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Breonna Taylor kararına büyük öfke

ABD’nin Louisville kentinde Breonna Taylor adlı sağlık çalışanının evinde ateş açılarak öldürülmesiyle sonuçlanan baskınla ilgili olarak büyük jüri, bir polis memuruna, ‘sepebsiz yere tehlikeye atma’ suçlaması yöneltti.

Jürinin karanın ardından Kentucky eyaletinin Louisville kentinde protesto gösterileri düzenlendi.Gösteriler sırasında iki polis memuru vuruldu. Yetkililer, yaralı polislerin hayati tehlikelerinin olmadığını duyurdu. Protestolarda 46 eylemci gözaltına alındı.

Protestocular ile konuşan Louisville’deki BBC muhabiri Aleem Maqbool, insanların karar karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını aktardı.

Karar öncesi Kentucky eyaletindeki Louisville’de olağanüstü hâl ilan edilmişti.

Taylor 13 Mart’ta vurulmuştu

26 yaşındaki sağlık çalışanı Taylor, 13 Mart’ta evine yapılan baskın sırasında birkaç el ateş edilerek vuruldu.

Brett Hankison adlı polis memuruna, Taylor’ın ölümüyle ilgili değil, komşu dairelere ateş açılmasından kaynaklı üç kez “sebepsiz yere tehlikeye atma” suçlaması yöneltildi. Kentucky yasalarına göre, “insan yaşamının değeri konusunda aşırı kayıtsızlık” gösterilen herhangi bir eylemde bulunulması halinde “sebepsiz yere tehlikeye atma” suçu işlenmiş sayılıyor. Her suçlama için beş yıla kadar hapis cezası uygulanabiliyor.

Polis memurları daha önce Taylor’ın ailesine 12 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Haziran ayında Hankinson’ın Lousville Metro Polis Departmanı’ndaki görevine son verildi. Soruşturmada, Hankinson’ın baskında “sebepsiz yere ve rastgele 10 el ateş ettiği” ortaya çıktı. Olay gecesi silah çeken diğer iki polis memuruna ise herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Taylor ailesinin avukatından tepki

Polis tarafından öldürülen diğer siyah Amerikan vatandaşlarını da temsil eden Taylor ailesinin avukatı Benjamin Crump, sadece bir polis memurunun suçlanmasını tepkiyle karşıladı.

Crump, Twitter’da paylaştığı mesajında, Brett Hankinson’un Taylor’a saplanan kurşunlardan dolayı değil, binadaki “diğer dairelere giren kurşunlardan” dolayı suçlandığını belirtti. Suçlamaların “Breonna Taylor cinayeti konusunda HİÇBİR şey içermediğini” söyledi.

Taylor’ın ölmünün ardından Kentucky’de haftalarca süren protestolar olmuştu. Göstericiler olaya karışan üç polis memurunun gözaltına alınmasını ve Taylor’ın ölümüyle ilgili suçlanmasını talep etmişti.

Büyük jüri nedir?

ABD’de büyük jüri bir grup tarafsız yurttaştan oluşuyor. Herhangi bir zanlıya bir suçlama yöneltilmesi konusunda mevcut delilleri inceleyerek gizli oylama ile karara varıyor.

Kenucky savcısına göre, jüri, diğer iki polis memurunun güç kullanımını, Taylor’ın erkek arkadaşının ateş açması nedeniyle haklı buldu.

Savcı, jürinin ırksal bileşimi konusunda açıklama yapmayı reddetti.

Taylor’a ne olmuştu?

13 Mart Cuma akşamı Taylor, erkek arkadaşı Kenneth Walker ile yatakta uzanmış film izliyordu. Bir anda bir gürültüyle irkildiler. Sivil giyimli Louisville polisleri bir narkotik operasyon kapsamında kapıyı kırarak içeri girdi.

Bir hakim, onlara kapıyı çalmadan baskın yapabilmelerine olanak sağlayan bir arama izni vermişti. İznin gerekçesi Taylor’ın eski erkek arkadaşı ve uyuşturucu ticareti hükümlüsü Jamarcus Glover’ın o adresi teslimat için kullandığından şüphelenmeleriydi. Taylor’ın ise herhangi bir sabıka kaydı bulunmuyordu.

Evlerinin kapısı kırılınca Taylor’ın sevgilisi Walker, Glover’ın evlerini bastığını düşünerek ruhsatlı silahına davrandı ve bir el ateş etti. Kurşun bir polisin kasığına saplandı. Polisler 20 elden fazla ateş ederek karşılık verdi. O kurşunlardan beşi Taylor’a isabet ederek ölümüne yol açtı.

Walker ve 10’dan fazla komşuları polisin içeri girerken kendilerini tanıtmadığını söylerken bir komşu ise birden fazla polisin “Polis” diye bağırdığını duyduğunu söyledi.

Evde herhangi bir uyuşturucu bulunmadı. Savcılık, çatışmanın ardından evde arama yapılmadığını açıkladı.

Polislere ne oldu?

Taylor’ın ölümünde rolü olan üç polisten Brett Hankinson düşüncesizce, hedef gözetmeksizin 10 el ateş ettiği gerekçesiyle Haziran ayında işten çıkarıldı. Diğer iki polis ise o gece silahlarını teşkilata teslim etti ve idari işlerde çalışmaya başladı.

Yerel Louisville Courier-Journal gazetesi, altı polis hakkında iç soruşturma açıldığını aktarıyor.

İdari göreve çekilen polislerden Çavuş Mattingly, Cumartesi binden fazla çalışma arkadaşına gönderdiği e-postada kent yönetimini ve protestocuları eleştirme çağrısında bulundu:

“Savcılık ne karar verirse versin biliyorum ki biz o gece yasal, ahlaki ve etik olanı yaptık. Suçlular yüceltilirken iyi insanların hedef haline getirilmesi çok üzücü. İnsan haklarınızın hiçbir anlamı olmuyor fakat suçlulara tam otonomi sağlanıyor.”

Sonrasında neler oldu?

Aynı gece başka bir yerde uyuşturucu bulundurmak suçlamasıyla gözaltına alınan Glover, savcıların Taylor’ı da dosyaya ekleyebilmek için kendisine baskı yaptıklarını açıkladı.

Taylor’ın ailesinin kent yönetimine karşı açtığı ölüme sebebiyet verme davası Eylül ayında 12 milyon dolarlık bir tazminatla sonuçlandı.

O tarihten sonra kentte kapı çalmadan yapılan polis baskınları yasaklandı.

Ülke genelinde çok sayıda ünlü polislerin cezalandırılması için çağrı yaptı. Aralarında Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Demokrat Parti’nin adayı olan Joe Biden da bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑