fbpx

Ekoloji

Published on Eylül 21st, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

6. Küresel İklim Grevi 25 Eylül’de: “İklim adaleti sosyal adalettir”

İklim krizine karşı dünyanın dört bir yanında harekete geçen genç iklim aktivistleri 25 Eylül Cuma gerçekleşecek 6. Küresel İklim Grevi’ne hazırlanıyor.

Türkiye’de genç iklim aktivistlerini bir araya getiren Fridays for Future Türkiye (Gelecek için Cumalar), konuyla ilgili açıklamasında iklim krizinin temelini eşitsizlikler ve adaletsizlikler üzerine kurulu ekonomik sistemimin oluşturduğunu belirtti. Hareket bu sebeple 25 Eylül’de “İklim adaleti sosyal adalettir” diyeceklerini vurguladı.

Açıklamada ayrıca, ırk, dil, din, cinsiyet ve ekonomik fırsat eşitsizliğinin iklim kriziyle daha da derinleştiği belirtildi ve tüm duyarlı gençlere 25 Eylül’e destek verme çağrısı yapıldı.

“Hepimiz aynı gemide değiliz”

“Ya Sıfır Karbon Ya Sıfır Gelecek” kampanyası altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve kitle örgütleri de genç iklim aktivistlerinin 25 Eylül çağrısına destek verdi.

Sıfır Gelecek’in destek açıklamasında “Başta iklim değişikliği ve pandemi olmak üzere, karşı karşıya olduğumuz krizler toplum içinde dezavantajlı konuma itilen grupları ve bireyleri her geçen gün daha da kırılgan hale getiriyor” ifadeleri yer aldı. 

“Eski normale dönülmemeli”

Sıfır Gelecek kampanyasının iklim adaleti için talepleri şöyle: 

  • “Eski normale” dönülmemeli, krizden çıkış için açıklanan ekonomik iyileştirme paketlerinde fosil yakıtlara ve kirleticilere yapılan teşvikler sonlanmalı. Açıklanan teşviklerde halk sağlığına ve doğal yaşama öncelik verilmeli. 
  • Sıfır karbonlu geleceğe geçiş başlatılmalı, enerji demokrasisini gözeten yeşil politikalar planlanmalı.
  • Türkiye, kömürden çıkış takvimini başlatmalı. Enerji dönüşümü kimseyi geride bırakmayacak şekilde adil olmalı.
  • İklim krizinin etkilerine karşı kırılganlığı azaltıcı planlama yapılmalı ve önlemler alınmalı.
  • İstanbul kanalı, kömürlü termik santraller gibi ekolojik krizi ve iklim krizini derinleştirecek projeler durdurulmalı. 

25 Eylül’de ne olacak?

25 Eylül için planlanan etkinlikler pandemi sebebiyle dijital ortamda gerçekleştirilecek.

Bunların yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gelecek İçin Cumalar aktivistleri sosyal mesafeyi gözeterek yaratıcı etkinlikler de düzenleyecek.

Gerçekleşecek etkinlikler Fridays for Future Türkiye ve Sıfır Gelecek’in sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Kaynak: Independent Türkçe

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑