fbpx

Almanya

Published on Eylül 9th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

481 aşırı sağcı tutuklama kararı ile aranıyor

Almanya’da polis haklarında tutuklama kararı çıkarılan aşırı sağcı 481 kişiyi arıyor. Haklarında tutuklama kararı çıkarılan ve yakalanamayan aşırı sağcıların sayısı Eylül 2017’de 501 ile en yüksek düzeydeydi.

Sol Parti’nin konuyla ilgili verdiği soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanlığı’nın verileri bu yılın Mart ayına ait. Buna göre aşırı sağcılara yönelik çıkarılan tutuklama kararlarının toplam sayısı 629. Bir kişi hakkında birden fazla tutuklama kararı çıkarılabiliyor. Ancak yetkili birimler suçların sadece bir bölümünü “siyasi saiklerle” işlenmiş olarak sınıflandırıyor.

Sol Parti’nin iç politikalardan sorumlu sözcüsü Ulla Jelpke, aşırı sağcılara yönelik tutuklama kararlarının akıbeti konusunda yeterince bilgi verrmediği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığını eleştirdi. Jelpke, örneğin Eylül 2019-Mart 2020 arasında aşırı sağcılara yönelik 624 tutuklama kararından 293’ünün “halloldu” şeklinde kayıtlara geçirildiğini söyledi ve, “Bu tutuklamalar gerçekleşti mi yoksa para cezaları ödendiği için kaldırıldı mı belirsiz” şeklinde görüş belirtti.

“Polisin haklarında tutuklama kararı bulunanlara yönelik aramalarının ne kadar etkili olduğuna daha yakından bakılmasına neden karşı olunsun? Kaç tutuklama kararının gerçekten tutuklama ile, kaçının başka nedenlerle sonlandırıldığı sorularının yanıtı önemsiz değil” diyen Jelpke, “Genel olarak Federal Hükümet’in Nazi sorununu hala yeterince ciddiye almadığı izlenimi doğuyor” ifadesini kullandı.

Siyasi saiklerle işlenen diğer suçlar

Alman hükümetinin meclisteki grubunun soru önergesine daha önce verdiği yanıta göre “siyasi saiklerle” işlenmiş suçlar alanındaki 5 bin 375 tutuklama kararı “dini ideoloji” başlıklı kategoride yer alıyor.

Almanya’da aşırı solculara yönelik 151 tutuklama kararı bulunuyor. 205 tutuklama kararı ise “yabancı ideolojiler” kategorisinde ve bunlar daha önceki yıllarda “Almanya’daki milliyetçi Türklerle PKK destekçileri arasındaki çatışmalar” olarak tanımlanan tutuklama kararlarını kapsıyor. Diğerleri ise “casusluk” kategorisi altında çıkarılan ya da herhangi bir kategoriye dahil edilmeyen kararlar.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑